Kiedy warto udać się do psychoterapeuty? - zdrowe życie

warsztaty rozwoju osobistego kraków

Pozwala to na wymianę doświadczeń i

Istnieją dwa sposoby wyleczenia chorób psychicznych - jest to terapia farmakologiczna i psychoterapia. Ta pierwsza ogranicza się jedynie do przyjmowania leków, a druga na spotkaniach z terapeutą, który pracuje ra

Kiedy warto udać się do psychoterapeuty? - zdrowe życie warsztaty rozwoju osobistego kraków
zem z pacjentem nad wyjściem z jego przypadłości. Najlepiej jest stosować oba te sposoby naraz, zamiast ograniczać się tylko do jednego.

Spotkania specjalistycznego terapeuty z pacjentem dają możliwość dogłębnego poznania swojej choroby, pokazują możliwości walki, pomagają utrzymać chęć wyjścia z przypadłości i pomagają skupić się na rzeczach ważnych - takie terapie są indywidualnie dopasowywane do każdego pacjenta, aby pomóc mu jak najlepiej.

Można też zamiast tego zainteresować się czym jest terapia grupowa. Również są to spotkania ze specjalistą, jednak w tym przypadku więcej pacjentów może uczestniczyć w terapii. Pozwala to na wymianę doświadczeń i poglądów pomiędzy pacjentami, próbują oni wzajemnie sobie pomagać i nawiązują znajomości, a wszystko jest nadzorowane przez terapeutę.


Jaki rodzaj terapii wybrać?

Osoby cierpiące na przypadłości takie jak depresja lub uzależnienie często szukają pomocy u bliskich lub przyjaciół, niestety te choroby nie zostaną zażegnane bez odpowiedniej specjalistycznej opieki.

Najważniejszym czynnikiem takiej opieki jest psychoterapia, podczas której pacjent ma szansę zmierzyć się ze swoimi problemami, porozmawiać o tym co czuje i nauczyć się jak walczyć ze swoją przypadłością. Takie spotkania zawsze są indywidualnie dopasowane do konkretnego pacjenta, tak aby jak najdokładniej zająć się jego problemem i mu pomóc.

Inną możliwością leczenia jest terapia grupowa - również są to spotkania z wyszkolonym terapeutom, ale pacjent ma szansę porozmawiać również z innymi osobami cierpiącymi na różne przypadłości. W takich spotkaniach najważniejsza jest wymiana doświadczeń pomiędzy chorymi, nawiązanie nowych przyjaźni i próba wspólnego wyjścia z choroby. Terapeuta jest głównie inicjatorem różnych dyskusji i mentorem, który każdemu indywidualnie pomaga zażegnać jego problemy.


Terapia grupowa daje bardzo dobre efekty

Życie w ciągłym pośpiechu i stresie sprawia, że coraz więcej osób korzysta z usług psychologa. Psychoterapia okazuje się być wspaniałym narzędziem, za pomocą którego wielu z nas zdaje sobie sprawę z popełnianych błędów. Czasami ciężko jest poradzić sobie z problemami natury psychologicznej samemu, stąd odpowiednia opieka specjalisty może zdziałać cuda. Psychoterapia w połączeniu z leczeniem farmakologicznym to najczęściej proponowane leczenie w przypadku depresji i nerwic. Podczas gdy wielu pacjentów woli spotykać się z psychologiem indywidualnie, niektórym proponowana jest terapia grupowa. Polega ona na interakcji i nawiązywaniu kontaktu z innymi chorymi, od których można otrzymać wsparcie w bolesnym procesie leczenia. Terapia grupowa daje bardzo dobre efekty, często zmuszając pacjenta do wyjścia ze swojej strefy komfortu. Rozwoju umiejętności społecznych najlepiej dokonuje się w grupie, stąd ten rodzaj psychoterapii rekomendowany jest osobom, których problemy wynikają z zaburzeń interpersonalnych i braku akceptacji swojej osoby w społeczeństwie.